Co zamiast jajka do panierki? 5 sprawdzonych sposobów na panierkę bez dodatku jajka
Czym zastąpić jajko w panierce? To często zadawane pytanie. Do wyboru masz kilka produktów, dzięki którym przygotujesz smaczną panierkę bez jajka, którą wykorzystasz do kotletów schabowych lub drobiowych, ryby oraz innych potraw.
Co zamiast jajka do panierki? Woda i mąka lub mleko i mąka
Woda i mąka pszenna, w odpowiednich proporcjach, pozwalają przygotować kleistą masę, która doskonale zastępuje jajko w panierce. Możesz zanurzyć w rozmieszanej z wodą mące schab lub filet z kurczaka, a następnie panierować mięso w bułce tartej lub pokruszonych płatkach kukurydzianych. Mieszanina wody i mąki pszennej do panierowania powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Możesz masę doprawić np. solą, pieprzem, ostrą lub słodką papryką oraz suszonymi ziołami.
Aby zastąpić jajko wodą i mąką pszenną, wsyp 2-3 łyżki mąki do miseczki i stopniowo dodawaj wodę, ciągle mieszając, żeby nie utworzyły się grudki. W przygotowanej masie zanurz osuszone ręcznikiem papierowym mięso i panieruj w bułce tartej. Podczas przygotowywania bazy panierki wodę możesz zastąpić mlekiem. Natomiast mąkę pszenną możesz wymieszać w proporcjach 2:1 z mąką ziemniaczaną.
Siemię lniane zamiast jajka do panierki
Siemię lniane to produkt do zadań specjalnych, który możesz wykorzystać nie tylko do panierowania, ale także zagęszczenia sosów. Do panierowania stosowane jest zmielone siemię lniane, które bez problemu kupisz w większości sklepów spożywczych. Możesz też samodzielnie zmielić nasiona lnu też przed użyciem, co jest doskonałym rozwiązaniem, bo mielone siemię lniane szybko traci wartości odżywcze.
Aby zastąpić jajko nasionami lnu, dodaj do miski 1 łyżkę zmielonego siemienia lnianego i 3 łyżki wody – len i woda w takich proporcjach pozwalają zastąpić 1 jajko. Gdy masa będzie miała konsystencję roztrzepanego jajka, odstaw len do napęcznienia. Jeżeli masa stanie się bardzo gęsta, dodaj trochę wody. Do rozrobionego z wodą mielonego siemienia lnianego możesz dodać ulubione przyprawy. Zanurz osuszone ręcznikiem papierowym mięso w masie z wody i lnu, a następnie obtocz w bułce tartej.
Majonez zamiast jajka do panierki
Do panierki bez jajka możesz również użyć majonezu, dzięki któremu bułka tarta przyklei się do mięsa lub ryby. Co ważne – majonez spowoduje również, że mięso zyska delikatny smak i będzie bardziej soczyste. Do przygotowania panierki bez jajka z majonezem możesz użyć ulubionego produktu, ale pamiętaj, że rezygnując z jajka z powodów zdrowotnych np. ze względu na alergię, należy użyć majonezu wegańskiego. W tym celu możesz skorzystać z prostego przepisu na domowy majonez bez jajek.
Aby zastąpić jajko majonezem, dodaj do miseczki 2-3 łyżki tego produktu i wymieszaj z ulubionymi ziołami oraz przyprawami. Osuszone ręcznikiem papierowym kawałki mięsa maczaj w majonezie i obtocz w bułce tartej.
Jajko w panierce zastąp jogurtem naturalnym
Aby zastąpić jajko jogurtem naturalnym, rozmieszaj 2-3 łyżki tego produktu z odrobiną wody lub mleka. Nie musisz dodawać wody lub mleka, jeżeli jogurt nie ma bardzo gęstej konsystencji. Przed przystąpieniem do panierowania możesz do jogurtu dodać ulubione przyprawy. Gotowa masa powinna mieć konsystencję kwaśnej śmietany. Jeżeli jogurt jest zbyt rzadki, to możesz dodać nieco majonezu.
Do panierowania możesz wybrać również inne fermentowane napoje mleczne np. kefir, skyr lub maślankę. W tym przypadku przed użyciem wymieszaj produkt i dodaj odrobinę mąki, aby masa zyskała odpowiednią konsystencję.
Co jeszcze zamiast jajka do panierki? Mleko
Mleko to bardzo popularny składnik do panierowania. Może być nie tylko zamiennikiem jajka, ale także dodatkiem do panierki przygotowywanej na bazie tego produktu. Ponieważ mleko jest rzadkie, warto dodać do niego suszone zioła i przyprawy dopasowane do rodzaju przygotowywanej potrawy. Mleko do panierowania można także zagęścić odrobiną mąki, siemienia lnianego lub jogurtu.
Panierowanie – przydatne wskazówki
Panierkę do mięs i ryb możesz przygotować nie tylko z dodatkiem bułki tartej. Do panierowania możesz także użyć całych lub pokruszonych płatków kukurydzianych, płatków owsianych i płatków jęczmiennych, otrębów oraz płatków migdałowych.
Przed panierowaniem musisz starannie osuszyć mięso lub rybę za pomocą ręcznika papierowego. Przed panierowaniem np. w jogurcie naturalnym lub mleku, możesz dodatkowo obtoczyć mięso lub rybę w mące.